This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

Африка разчита на черноморски внос

Африка разчита на черноморски внос
Статистиката отчита интензивни доставки на руско слънчогледово масло за Африка през годината, основно към 10 страни: Алжир (5,5 хил. тона), Бенин (128 тона), Мавритания (49 тона), Сиера Леоне (25 тона), Танзания (24 тона), Гана (24 тона). Малки партиди са били изпратени в Ангола, Либерия, Мароко и Нигерия

„Според нашите оценки около 135 000 тона слънчогледово масло ще бъдат изпратени в Африка до края на годината, общите доставки за 2023 г. ще бъдат 554 000 тона срещу 235 000 тона година по-рано“, прогнозират експертите от OleoScope.

В същото време износът на соево масло от Руската федерация за Африка е намалял от 260 000 тона на 232 000 тона от началото на годината. Спадът е белязан от намаляване на продажбите към основните купувачи. По-специално, доставките за Алжир са намалели със 7%, до 139 000 тона, а доставки за Танзания и Тунис, които бяха сред първите 5 купувачи миналата година, сега липсват. В същото време износът за Египет се е увеличил с почти 15% до 93 000 тона.

До края на годината, по предварителни оценки, Русия ще изпрати 298 000 тона соево масло в Африка срещу 334 000 тона година по-рано.

За износът на зърно към „горещия“ континент пък говори президентът Владимир Путин на церемонията по връчване на акредитивните писма на чуждестранните посланици.

„Руското зърно сега е на път към шест африкански държави, които се нуждаят от храна. Някои кораби вече се разтоварват, други са в морето, а трети се товарят в руските пристанища", каза Путин.

Съседна Украйна също демонстрира своята загриженост, развивайки програмата „Зърно от Украйна“. В рамките на тази програма Украйна, страните партньори и донорите от частния сектор ще доставят украинско зърно на страни в Африка и Азия, които са изправени пред недохранване и тежки проблеми с глада.

До момента, натрупаната „подкрепа“ е приблизително 220 милиона щатски долара. Сумата на вноската и броят на страните донори не са окончателни. Предвижда се увеличаване на вноските на отделните държави и привличане на нови нации и предприятия донори за участие в инициативата.

Очевидно, загрижеността на Русия, Украйна и международната общност към гладуващите африканци е трогателна, но това едва ли прави по-лека ситуацията за европейските пазари, които остават доминирани от черноморския произход.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published