This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

Молдова се прицели към европейските пазари

Молдова се прицели към европейските пазари

На фона на динамичните събития в големите страни от Черноморския регион и ефекта, който те оказват върху европейските пазари, случващото се в някои по-малки държави остава почти незабелязано.

Не отдавна, Световната банка одобри пакет за подкрепа от 134,3 милиона щатски долара за подпомагане на правителството в Молдова при смекчаване на социално-икономическите въздействия, причинени от инвазията на Русия в Украйна. Тези финансови интервенции демонстрират ангажимента на Световната банка да помогне на Молдова да преодолее предизвикателствата и да постигне целите си за развитие. Но какви всъщност са те?

„Пазарът на ЕС е голям и всеки молдовски производител ще намери място на него, ако отговаря на европейските стандарти“, каза изпълнителният директор на Асоциацията на производителите и износителите в Молдова Юрие Фала.

Според него селското стопанство и развитието на този сектор трябва да бъде приоритет за всяко правителство, независимо от политическите му пристрастия.

„Ние сме аграрна страна и можем да произвеждаме повече, за да изхранваме по-голям брой хора на земята, и трябва да се възползваме от тези възможности. Имахме шанс през 1999 г., след това през 2014 г. и бих предпочел шансът от 2023 г. най-накрая да бъде използван, за да следваме конструктивен път на развитие“, добави Фала.

Така, в началото на миналата седмица Министерството на земеделието в Молдова обяви, че успешно е подписало ново споразумение със Световната банка за осигуряване на заем от 55 милиона щатски долара. Средствата ще бъдат насочени към развитието на слабо представящи се земеделски подотрасли в страната.

Една от основните области на инвестиции от заема ще бъде рехабилитацията на напоителната инфраструктура на Молдова. Приблизително 25 милиона щатски долара ще бъдат отпуснати за подобряване и модернизиране на напоителните системи, като по този начин се оптимизира използването на вода и се подобри селскостопанската производителност.

Друга част от заема, възлизаща на 6,5 милиона щатски долара, ще бъде насочена към укрепване на капацитета на две важни агенции – Националната агенция за интервенция и плащания за селското стопанство (AIPA) и Националната агенция за безопасност на храните (ANSA). Тези средства ще позволят на структурите да подобрят дейността си и да подкрепят по-добре фермерите в страната.

Селското стопанство играе ключова роля в икономиката на Молдова, като допринася с около 15% за БВП на страната. Освен това, това е основен източник на заетост, осигуряващ работа на приблизително 21% от населението.

Заемът от Световната банка се очаква да послужи като катализатор за растежа и развитието на селскостопанския сектор, и като таран за навлизането по европейските пазари.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published