This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

Какво се случва при пазара на масла?

Какво се случва при пазара на масла?

В документ „Прогноза за зърнени и маслодайни семена за 2024 г.“, публикуван на 15 февруари на Agricultural Outlook Forum 2024, Министерството на земеделието на САЩ каза: „Площите със соя се очаква да се увеличат, тъй като търсенето на соя в Съединените щати се очаква да бъде движено от важни фактори – до голяма степен водено от растежа на употребата на биогорива – докато износът вероятно ще се сблъска с конкуренция от доставките в Южна Америка през пазарната 2024-25 година в САЩ.“

В своя доклад за пазара на обработваеми площи от 19 февруари Съветът за развитие на земеделието и градинарството на Обединеното кралство заяви, че „натискът върху фючърсите на соята в Чикаго (май 2024 г.) продължава, тъй като договорът приключи с 1,2% спад през седмицата, затваряйки в петък на 432,15 долара за тон.“

„За ценовия натиск допринесоха и подобрените перспективи за реколтата в Южна Америка, слабото търсене и сеитбата на соя в САЩ през 2024-25 г.“, обясниха от AHDB. „Широко разпространените валежи в селскостопанския регион на Аржентина през последните седем дни подобриха перспективите за предлагане на соя“.

Много земеделски консултанти определят тази реколта на 50 милиона тона или повече, а зърнената борса в Буенос Айрес оценява реколтата на 52,5 милиона тона. Времето през края на януари и февруари беше идеално за отглеждане. Тази голяма реколта компенсира част от загубите на реколта от Бразилия.

При рапицата ситуацията е добра, подкрепена от суровия петрол, но също и подпомогната от доклада, че комбинираната реколта от зърнени и маслодайни семена в Украйна може да спадне с 15% до 20%, поради намалената площ.

„Тъй като доставките на рапица в ЕС се очаква да бъдат по-ниски за реколтата през 2024 г., това намаление от Украйна може допълнително да затегне пазара на маслодайни/растителни масла, тъй като Украйна е голям доставчик за пазара на ЕС“, се казва в съобщението.

Организацията на Обединените нации по прехрана и земеделие (FAO) заяви в своя индекс на цените на храните, публикуван на 2 февруари, че световните цени на растителното масло през януари 2024 г. са се повишили само с 0,1% спрямо предходния месец, но все пак са с 12,8% по-ниски от нивото a година по-рано, през януари 2023 г.

„Стабилността на ценовия индекс на месечна база отразява комбинирания ефект от по-високите глобални цени на палмовото и слънчогледовото масло, компенсиращи по-ниските котировки на соевото и рапичното масло“, казаха от ФАО.

„Междувременно световните котировки на слънчогледовото масло се повишиха, водени от увеличеното търсене на внос, особено от Турция. За разлика от това международните цени на соята и рапичното масло се понижиха съответно поради перспективите за големи доставки от Южна Америка и оставащите големи наличности в Европа“, завършва доклада.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published