This site has limited support for your browser. We recommend switching to Edge, Chrome, Safari, or Firefox.

Как ще се развият цените на петрола?

Как ще се развият цените на петрола?
Цените на петрола паднаха с повече от 3% във вторник до най-ниското си ниво от шест месеца поради опасения за свръхпредлагане и след като икономическите данни на САЩ показаха неочаквано покачване на потребителските цени.

Фючърсите на суровия петрол Brent за февруари се понижиха с 2,79 долара, или с 3,7%, до 73,24 долара за барел. Фючърсите на американския суров петрол West Texas Intermediate за януари паднаха с 2,71 долара, или 3,8%, до 68,61 долара за барел.

Производството на суров петрол в САЩ бие рекорди тези дни, оказвайки допълнителен натиск върху групата ОПЕК+, която се стреми да поддържа цените на петрола над 80 долара за барел, гарантирайки „стабилността на пазара“.

ОПЕК+ и нейният лидер - Саудитска Арабия са изправени пред добре позната дилема, как да противодействат на нарастващото производство в САЩ и да му попречат да провали усилията на алианса да поддържа цените.

„Рекордно високото производство на петрол в САЩ е огромен проблем за ОПЕК+“, каза Пол Санки от Sankey Research пред CNBC след последната среща на ОПЕК+.

Производството на суров петрол в САЩ се очаква да нарасне с 1,02 милиона барела на ден до 12,93 милиона барела на ден през 2023 г. и със 180 000 барела на ден до 13,11 милиона барела на ден през 2024 г., се казва в доклад на Администрацията за енергийна информация на САЩ (EIA). Добивът на суров петрол в САЩ достигна текущия рекорд за всички времена от 12,31 милиона барела на ден през 2019 г.

„Решението на Саудитска Арабия може да бъде просто да „потопи“ растящия добив извън ОПЕК+, като наводни пазара със суров петрол и по този начин свали цените на петрола до нива под прага на рентабилност в САЩ“, каза Санки.

Но ако ОПЕК+ иска да запази петрола в диапазона от 80 до 100 долара, ще трябва да продължи управлението на доставките през следващите пет години, според експерта който добави, че пиковото търсене на петрол през това десетилетие е „мираж“.

„Търсенето на петрол няма да достигне пик поне до 2030 г., ако това се случи ще бъде огромна изненада за петролния пазар“, категоричен е той.

Leave a comment

Please note, comments must be approved before they are published