Фючърсите на пшеницата в Чикаго продължиха да спадат и в петък, достигайки двумесечно дъно, а царевицата и соята се котираха на нива, близки до тригодишни дъна, след като официалните прогнози за по-високи запаси от зърно в САЩ през следващия сезон добавиха нов натиск върху предлагането.
Очакванията за третата поредна голяма реколта от пшеница в Русия и конкуренцията от други черноморски страни в търг за внос от Египет също натежаха върху пазара на пшеница.
Припомняме, че египетският държавен купувач GASC заяви 180 000 тона пшеница от Украйна и Румъния в търг в четвъртък, затвърждавайки конкурентността на региона, дори извън Русия.
На годишният си форум за перспективите, USDA прогнозира, че запасите от пшеница в САЩ ще се повишат до 769 милиона бушела до края на пазарната 2024/25 година, което ще бъде най-голямото количество от четири години насам.
„Като цяло USDA рисува сложна картина за доставките на пшеница в САЩ, което само по себе си трябва да окаже натиск върху цените на пшеницата“, коментираха анализатори на Commerzbank.
Министерството на земеделието също каза, че запасите от царевица в САЩ ще нараснат до 2,532 милиарда бушела до края на 2024/25 – рекорд, съизмерим със сезон 1987/88.
За соята агенцията очаква крайните запаси да се покачат до 435 милиона бушела, или най-високото ниво от 2019/20 г. насам.
Въпреки това, реакцията на пазара може да се промени, тъй като участниците в него очакват по-ясни доказателства за тенденциите и очакват по-подробни прогнози за 2024/25 г. от USDA, коментираха от Commerzbank.
Агенцията прогнозира големи доставки въпреки очакванията, че фермерите ще засеят по-малко пшеница и царевица за тазгодишната реколта.
Главният икономист на USDA каза, че соята в САЩ ще се сблъска със забавящо се търсене от страна на най-големия вносител Китай и силна конкуренция от Южна Америка.
Последните валежи в Аржентина и Бразилия смекчиха притесненията относно потенциални загуби, следствие от топлина и суша.
При пшеницата, консултантската компания SovEcon увеличи прогнозата си за тазгодишната руска реколта, за разлика от своите колеги от IKAR, които не промениха нейния размер, спрямо прогнозата си миналия месец.
Leave a comment